Bądź DZIESIĘCIOKROTNIE lepszy od innych

Radość, Pismo Święte

Każdy z nas popełnił w życiu nie jeden błąd, ma na koncie przynajmniej kilka fatalnych decyzji, których żałuje lub do dziś boryka się z konsekwencjami złego wyboru sprzed lat. Czyż nie jest to wystarczający dowód na to, że sami nie jesteśmy najbystrzejsi?

Uwielbiam proroków, gdyż byli nieziemsko mądrzy. Pismo Święte w wielu miejscach opowiada o nadzwyczajnej mądrości tych, których prowadził Duch Boży. Do tego stopnia byli nieprzeciętni w swej inteligencji, że zjednywali sobie królów, faraonów, ludzi wpływowych. Tak było chociażby w przypadku Daniela i jego trzech kolegów. „Bóg dał tym czterem młodzieńcom wiedzę i umiejętność wszelkiego pisma oraz mądrość. We wszystkich wymagających mądrości i roztropności sprawach, jakie przedkładał im król, okazywali się DZIESIĘCIOKROTNIE lepsi niż wszyscy tłumaczący sny i wróżbici w całym królestwie” (Dn 1,17-20).

Arystoteles mówił, że mądrość jest największym pragnieniem człowieka. Odkąd pamiętam miałam to pragnienie w sobie – posiadać nieprawdopodobną mądrość. Dziś wiem, że mądrość wyraża się w umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie oraz lęk przed porażką, odpowiedzialnością i konsekwencjami, wynikającymi z błędnej decyzji, to najczęstsze przyczyny niezdecydowania. To wyjaśnia dlaczego tak wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, odwleka je w nieskończoność, jest notorycznie niezdecydowanym, co w konsekwencji zaowocuje właśnie złą decyzją lub nie podjęciem żadnej (w obu przypadkach będzie to prowadziło do zastoju i niemożności przemiany trudnych sytuacji). Przed tym, nim odkryłam tajemnicę podejmowania najtrafniejszych decyzji i odważnego wybierania słusznych dróg, sama borykałam się z paraliżującym lękiem przed błędną decyzją. Dziś ten problem u mnie nie istnieje. I pragnę się z tobą podzielić tym, co odkryłam.

W dzisiejszym poście zdradzę ci co w moim słowniku znaczy 2 x P. 2 x P to dwie kluczowe reguły, mówiące kiedy NIE podejmować decyzji, a powstały, gdy medytowałam nad niezdecydowaniem Piłata, który jak wiemy, ostatecznie źle zadecydował i popełnił życiowy błąd:

  1. Potrzask

Jeśli czujesz, jakbyś był w pułapce, potrzasku; nie widzisz innego rozwiązania, jak podjąć tylko taką właśnie decyzję, to poczekaj i nie podejmuj jej wcale (zostaw to, najwyżej niech to ci przepadnie). Ale decyzja podjęta w potrzasku na pewno będzie zła! Bóg jest mistrzem w stwarzaniu wyjść awaryjnych, więc uczucie pułapki i zakleszczenia jest totalnym fałszem!

       2. Presja

Gdy Piłat słuchał tłumu, zaczął panicznie bać się swojego własnego zdania i odczuć serca, wtedy też przychylał się do złej decyzji. Krzyk, poglądy tłuszczy, opinia z zewnątrz, naciski, presja, że tak trzeba i że musisz, zawsze owocują błędnymi decyzjami! Niecierpliwość jest złym doradcą, a jeśli dobierze się w parę z chciwością, żądzą władzy, to złe wybory masz gwarantowane! Przy ważnych i bardzo ważnych decyzjach, nie można się spieszyć, nie można ulegać pod wpływem nacisków, słuchać opinii pospólstwa, krzyków.

W następnym wpisie dowiesz się o moich 4 złotych zasadach podejmowania najlepszych decyzji. A już dziś możesz poznać, w jaki sposób stać się 10-krotnie lepszym od innych. Zastosuj mój sekret i zaskakuj wszystkich decyzjami.

Niech cię spotka wiele radości!

Kategoria: 
Ogólne

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.